Kullanıcılar, görseldeki kullanıcı adını aratmıyor

Dijital mecralarda maruz kalınan mesaj sayısının artması kullanıcıların motivasyonunu da etkiliyor. Son birkaç yıl içinde kullanıcıların artan mecra sayısıyla birlikte içerik başına düşen zamanı iyiden iyiye azalttığının farkındayız. Bu da kaliteli içeriklerin öne çıkmasını sağlıyor.

Özellikle creative ajanstan gelen veya kurumların sosyal medya departmanlarından çıkan içeriklerde son derece fazla metin kullanılması göze çarpıyor. Aynı zamanda görsele önem veren Facebook ve Instagram’da metinlerin çokluğu içerisinde görsellerin oranı altın değerinde. Çok daha fazla kullanıcıya ulaşmak isteyen sayfalar görselde çok daha az metin kullanmak zorundalar.

(Görseldeki yazıları okurken ay tutulmasını kaçırma ihtimaliniz yüksek)

Şimdi bu metinlerin birinden daha kurtulma zamanı.

Görsellerin sağ veya sol alt köşesinde sosyal medya ikonlarının hemen yanında yer alan / ve kullanıcı adı veya web sitelerinin adını görsel içerisinde belirtmenize gerek yok. Bütün mecralarda birbirinden farklı kullanıcı adları olsa dahi kullanıcılar zaten bu adları aklında tutarak arama yapmıyorlar.

Google, Facebook, Twitter ve Instagram arama bölümlerinde en çok arama yapılan ifadeler kullanıcı adından çok hesap/sayfa adının kendisi veya web sitesine sahip olan kurumun/şirketin adı oluyor. Bu nedenlerden ötürü hangi mecralarda olduğunu belirtmek üzere sosyal medya ikonlarını yalnız bırakmak son derece kullanışlı bir yol. Burada bir belirtme kullanmak için ise ikonlardan sonra gelen / işaretinin yanına kurumun/şirketin/kampanyanın adını yazmak da yeterli. Bu yönlendirme kullanıcıların daha çok aklında kalıyor ve size ait sayfayı çok daha rahat bulabiliyorlar.