Sosyal medyada bağlamın yeni ekseni: Denklik

Toplumsal olayların ardından pek çok kullanıcı kurumsal hesapları sosyal lince maruz tutmak için açık arıyor. Kreatif ajanslar ise çoğu zaman kullanıcıların kolektif aklının gerisinde kalan işler yapıyor. Bu uzun süredir böyle devam ediyor. Ancak kullanıcıların kolektif aklını oluşturan yeni temel saikler var. Bunlardan en önemlisi alt gelir grubunda veya başka bir deyişle alt sınıflara ait saikler ve pratiklerdeki küçük hatalar görmezden geliniyor. Kullanıcıların ortaya koyduğu bu pozitif ayrımcılık sosyal ağlarda yeni bir bağlam oluşturuyor. Bu bağlam “denklik” kavramıyla açıklanabilir.

Kurumsal hesaplar çoğu zaman sosyal ağlarda kendilerine ayrılan alanın daha fazlasında görünmek isterler. Ancak bu neredeyse hiçbir zaman mümkün olmaz. Zaten mümkün de olmamalıdır. Ancak orta ölçekli ve kurumsal görünmeyen hesapların dolaşımı daha yüksek olur. Bunun biricik nedeni ise denkliktir.

Büyük bütçelerle çalışan büyük hesapların yarattığı beklentiler ve hayal kırıklıkları daha yüksek olur. Yukarıda real-time işin hakkını verememiş dev bütçeli bir kurumsal hesap var. Gün boyu çokça linç edildi.

Bu örnekte ise görece küçük ve şirin bir hesap var. Ona müsamaha gösteriliyor.

Denklik bağlamın yeni ekseni olarak parıldıyor.

Add Comment